kamery i monitoring w firmie

Monitoring i kamera w pracy

Kamery i monitoring w firmie

To bardzo wrażliwy, ale jakże istotny temat naszej pracy. W pracy kamery często budzą kontrowersje. Z jednej strony wielu z nas czuje opór wobec monitoringu – naruszanie prywatności, stałe poczucie bycia obserwowanym nie są przyjemne. Sytuacja się zmienia, gdy dojdzie do kradzieży, wypadku czy konfliktu. Wtedy wszyscy nagle zaczynamy pytać:  „Czy są kamery?”. W takich momentach od razu kierujemy swoje myśli na słowo  kamery. Wtedy to ta wstrętna kamera okazuje się bardzo potrzebna. To ona może pomóc, dostarczyć dowodów, wyjaśnień, a nawet uchronić kogoś przed niesłusznymi oskarżeniami.

Jednak monitoring w pracy to temat skomplikowany. Z jednej strony chcemy zachować prywatność, z drugiej zaś – bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Czasami szukamy tzw martwych miejsc, aby się przed nimi uchronić lub schować. Nie ma złotego środka, aby wszystkim dogodzić.

Odpowiem na nurtujące Was pytania

Po pierwsze

Pracodawca ma prawo do założenia kamer i monitoringu

Po drugie

Jeżeli w firmie jest już monitoring, to pracodawca powinien poinformować nowo zatrudnionego pracownika o celu, zakresie i zastosowaniu monitoringu przed dopuszczeniem  do pracy. Jeśli jednak pracodawca monitoring dopiero został zamontowany monitoring, to trzeba poinformować o tym  pracowników nie później niż dwa tygodnie przed jego uruchomieniem. Może to zrobić w sposób e-mailowy lub wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy.

Po trzecie monitoring powinien być stosowany tylko w celu:

  1. Bezpieczeństwo pracowników i mienia
  2. Kontrola przestrzegania zasad i procedur.
  3. Rozwiązywanie sporów i incydentów.
  4. Ochrona przed oszustwami i nadużyciami.
  5. Zwiększenie efektywności operacyjnej lub ochrony informacji, której ujawnienie przez pracownika mogłoby przynieść szkody pracodawcy i firmie.

Po czwarte

Nie wolno nagrywać dźwięku ani ustawiać mikrofonu

Po piąte

Obraz z kamery nie może być wykorzystywany do potwierdzania  godziny przyjścia ani wyjścia pracownika z pracy.

Warto jednak pamiętać, że instalacja kamer powinna być przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa, a pracownicy muszą być o niej poinformowani. Monitoring nie powinien naruszać prywatności pracowników w miejscach, gdzie mają prawo do prywatności, takich jak szatnie, toalety lub palarnie. Pomieszczenia objęte monitoringiem powinny być czytelnie oznaczone.

Pracodawca powinien również pamiętać o tym, że kwestie związane z monitoringiem trzeba wpisać do układowego zbiorowego pracy (jeśli jest tym objęty), regulaminu pracy lub obwieszczeniu jeżeli nie ma układu pracy ani regulaminu pracy.

Art. 222 § 1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top