Wielka woda
Wielka fala przeszła przez Polskę. W związku z tym na południu Polski został ogłoszony stan klęski żywiołowej. Wiele osób straciło swoje miejsca pracy, a inni nie poszli, bo nie byli w stanie do niej dotrzeć.
Czy wiemy, co nam przysługuje jako pracownikowi?
Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Wynika, to ustaw szczególnych, a nie ustaw związanych z prawem pracy.
Kwestie nieobecności i uprawnień pracowników z nią związanych z uwagi na nadejście powodzi opisuje szczegółowo art. 8. Nie jest on w żaden sposób związany ze zwolnieniem z tytułu działania siły wyższej, o którym mowa w art. 148 (1) kp.
Art.8.
1. Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.
2. Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z przyczyny, o której mowa w ust. 1, pracownikowi przysługuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika.
3. Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do pracowników, których uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi lub do innej formy rekompensaty utraconego wynagrodzenia z tego tytułu wynika z odrębnych przepisów.
4. Wynagrodzenie określone w ust. 2 wypłaca pracodawca.
5. Pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie pracy innego rodzaju niż wynikająca z nawiązanego stosunku pracy, jeżeli jest to konieczne w związku z usuwaniem skutków powodzi u tego pracodawcy. W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
6. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do osób wykonujących pracę na podstawie stosunku służbowego.